Logo

O racionální regulaci konopí a psychedelik diskutovali v Praze odborníci i veřejnost

image
V úterý 14. února 2023 se uskutečnila v centru Prahy v prostorách Kaiserštejnského paláce akce s názvem Konopí a Psychedelika – Česko potřebuje změnu!, pořádaná Think tankem Racionální politiky závislostí a Asociací pro regulaci konopí. Na jednom místě se sešli nejen zástupci odborné veřejnosti, ale také lidé, kteří mají s dosavadní kriminalizací konopí a psychedelik vlastní zkušenost. Těm byl věnován první dopolední blok, na kterém se podělili o své příběhy. Druhý blok byl věnován odbornému pohledu a představení studie Jak regulovat konopí a dodržovat úmluvy v Evropské unii (Modely dekriminalizace a právní regulace konopí v souladu s mezinárodním právem a právním řádem EU). Všichni účastníci se shodli na tom, že dosavadní legislativa je zcela nevyhovující a je urychleně potřebná změna, která povede k rozumné regulaci psychomodulačních látek.

Proč je změna v Česku potřeba? Na tuto otázku dali odpověď vystupující v prvním bloku, kteří líčili své příběhy a to, jak jim nesmyslná kriminalizace jejich konání ovlivnila život. Jedním z vystupujících byl Miroslav Koláčný. Ten si prošel se svým synem doslova peklem, když byli trestně stíhaní a souzení za vypěstování konopí a z něj vyrobenou léčivou mast pro jejich nemocnou manželku a maminku. „Když čtu ty případy lidí, kteří se chtěli léčit léčivou rostlinou konopí, nebo chtěli pomoci svým blízkým, a byli za to souzeni a odsouzení často na mnoho let do vězení, tak mi je smutno, že něco tak obludného se děje ve 21. století v demokratické zemi,” říká Miroslav Koláčný. „Orgány činné v trestním řízení v těchto případech naprosto skandálním způsobem zneužívají zákon, který jim umožňuje pronásledovat a ničit život naprosto nevinným lidem, kteří nikomu neublížili, nikoho nepoškodili a společenská nebezpečnost jejich konání je naprosto nulová. Vina je také na zákonodárcích – poslancích. Zákon 167/1998 platí již mnoho let. Žádná vláda napříč politickými stranami, až na drobné úpravy, nebyla ochotna a schopna něco na tomto absurdním zákonu změnit,” dodává a apeluje tak na potřebnou změnu legislativy.

imageimage

Do panelové diskuze, která byla součástí druhého bloku, se zapojili zástupci asociací a organizací, které se věnují různým tématům spojeným s konopím. Jedním z nich byl zástupce organizace KOPAC, pacientského spolku pro léčbu konopím, MUDr. Pavel Kubů. Ten k potřebě legislativní změny říká: „Racionální ukončení prohibice a vyvracení mýtů o konopí v naší společnosti nejen napomůže snížení míry bolesti a utrpení ve stárnoucí populaci, ale urychlí růst nového průmyslového odvětví. Konopný průmysl má mimo jiné potenciál zajistit i energetickou nezávislost naší země, nebude-li jeho rozvoj neustále blokován zastaralou legislativou z dob války proti drogám.”

Dalšími diskutujícími byli autoři Charty 420, která veřejně vyzývá a apeluje na Poslaneckou sněmovnu, aby učinila kroky k přijetí legislativy, která povede k dekriminalizaci konopí a ke vzniku regulovaného konopného trhu. „V naší zemi se postupně rozvinula šedá zóna nelegálních výrobců a prodejců, kteří na současném stavu vydělávají. Nad konečným produktem tak nemá kontrolu stát ani zákazník, který si kupuje zboží nejisté kvality," říká uznávaný rapper James Cole. Režisér a producent Jakub Hussar dodává: "Řada států už procesem dekriminalizace prošla a my snadno můžeme následovat prověřené postupy. Proto vzkazujeme politikům – vyslyšte naše volání a přibližte Česko vyspělému světu."

Akce se zúčastnil také poradce národního koordinátora pro protidrogovou politiku a ředitel výzkumu Think tanku racionální politiky závislostí doc. MUDr. Viktor Mravčík, Ph.D. Ten k úterní akci říká: „Je dobře, že se o dekriminalizaci a změně legislativy čím dál více a častěji mluví ve veřejném prostoru. Myslím, že není v pořádku, aby u nás hrozil vyšší trest za pěstování konopí než za násilné trestné činy. Bohužel to není jenom o tom, že by byl vysoký trest pouze hrozbou, ale vysoké tresty jsou běžnou realitou. To ostatně ukázaly i příběhy, které vyprávěli účastníci na dopolední části akce. Proto Česko potřebuje změnu a já věřím, že k ní brzy dojde.”

imageimage

Několik různých modelů dekriminalizace a racionální regulace konopí potom přinesla představená studie Jak regulovat konopí a dodržovat úmluvy v evropské unii (Modely dekriminalizace a právní regulace konopí v souladu s mezinárodním právem a právním řádem EU). Ta byla realizovaná francouzským výzkumníkem Kenzim Riboulet-Zemouli, který ji na akci prezentoval.

Asociace pro regulaci konopí vznikla ke konci roku 2022. Jejím záměrem je sdružovat všechny aktéry na poli konopí, ať už se jedná o podnikatelské subjekty, pacientské spolky či zástupce laické veřejnosti za účelem podpory a prosazování racionální regulace konopí.

Think Tank Racionální politiky závislostí je multidisciplinární sdružení nezávislých a významných odborníků, kteří se věnují problematice závislostí ze všech úhlů pohledu. Proto se věnují závislostem v kontextu veřejného i individuálního zdraví, legislativy, daňových i ekonomických dopadů do veřejných rozpočtů a dalších oblastí.

Akce byla realizována za finanční podpory OSF – Open Society Foundation.

logo

Asociace pro regulaci konopí

Asociace pro racionální regulaci konopí, z.s.

Rybná 716/24, 110 00 Praha 1 - Staré Město

IČO: 179 18 596

zapsaná u Městského soudu v Praze, L 77148

office@asociacekonopi.cz

PhDr. Václav Friedmann, Ph.D.

Prezident Asociace

friedmann@asociacekonopi.cz

Mgr. Vlaďka Sobasová

Odborná mluvčí

sobasova@asociacekonopi.cz
Ke stažení
© Asociace pro regulaci konopí | 2022 - 2023
Created by
Created by MODERI